Friday, January 27, 2012

Loving this song at the moment! Actually loving all the wombats stuff.

Tuesday, January 24, 2012

Monsoon season is upon us!

Yup its a bit late this year but the rain has come. Wet, stormy, windy, thats the monsoon season. Just in time for the kids to go back to school next week and me to work.

I am doing well with my frugal challenge. I have started to save the difference. Eventually  maybe I will have enough for a deposit to my dream property! Wouldn't that be awesome. Daintree rainforest here I come! We all have to have dreams dont we :0)

Thursday, January 12, 2012

Frugal Challenge


Day 4 $40.19 , which did include a new lunhbox for my daughter for school.

Not doing too bad I think but the test will be when the extras that I already had in the cupboard run out!

Tuesday, January 10, 2012

challenge update

And we are off and racing. I'm crossing my fingers, toes and shoelaces that I can keep to this. Of course I can!

DAY 1  no spending!

DAY 2 $33.99 spent on groceries

I have containers of chinese greens and beetroot that have germinated. So in a few weeks they should be gracing our salad plates. I'm growing my own sprouts because they are super food and I get a huge bag every 3 or 4 days.

I'm gathering together a big colletion of my thrifty dinners recipes. We had polish Pierogi last night whih is a simple dough filled with corned beef and sauerkraut then boiled, fried and eaten, yummy! Occasionally I shall have to splash out on steak or hubby will disown me :0(

Stay thrifty.

Monday, January 9, 2012

Gotye cover

Love this cover of Gotye's 'Somebody I used to know'

Sunday, January 8, 2012

Frugal challenge

Yup I'm a few days late as per usual but hey! I am here. Now the nitty gritty of it. I am going to put myself on this challenge for a month. At the moment we spend about $300 a WEEK! on groeries , so thats just got stop. I've been tossing up on a good price range for me. A range that is challenging but still obtainable.  I think half that is a good plae to start. So thats what I am aiming for $150 dollars a week to feed a family of four and pets of 3. I have deided to leave my organic produce delivery out of this because we alone pay $4.50 per kilo just to have it flown in. But I will not eat the crap that is on the shelves here. It is old and not appetising at all. So lets get spending!..... less.

Cheap snacks for kids.
Home popped poporn!
Crackers and cheese!
Fruit! (well duh)
Carrot sticks and home made dip!
Home made muffins!

Some things to do to help the bill.
Grow your own greens and herbs! (so so easy)
Soure your local produce!
Join a food co-op!
Home make as much as you can (tastes better too)

I am sure these lists will grow as I go. Are you doing the frugal challenge? Good luck!